Sommarutställningen 2023 med Christina Ringsberg

Konstkuben - Vallentuna Kulturhus, Vallentuna

Vallentuna konstförening genomför årligen en Sommarutställning och i år 2023 är det grafikern, tecknaren och textilkonstnären Christina Ringsberg som visar sina verk. Vernissage lördagen den 10 juni kl. 13.00.

Christina har studerat vid Konstfackskolan och vid Grafikskolan Forum i Malmö. Hennes bilder av människor, byggnader och miljöer är osedvanligt detaljrika och fantasifulla för vilka hon rönt stor uppskattning och beundran.

Christina har medverkat i samlingsutställningar sedan 1960-talet i Sverige, Polen, Norge, Danmark och Frankrike samt i ett flertal Grafiktriennaler i Sverige och vid Vårsalonger på Liljevalchs Konsthall, och dessutom har Christina haft mängder av separatutställningar i Sverige. Hon är representerad på många svenska muséer och har fått flera offentliga utsmyckningsuppdrag.

Kontaktinformation

c/o Hallsten, Rosengårdsvägen 183
18633 Vallentuna
Kontaktperson: Lennart Hallsten
Telefon: 072-2216511

Arrangör: Vallentuna konstförening och Kultur Vallentuna

E-post: vkf@vallentunakonstforening.se
Hemsida: https://www.vallentunakonst...

Öppettider

Som bibliotekets